„A gdje me to ostavljaš?“ -prilagodba na vrtić
Vrlo važno razdoblje, kako djetetovog tako i života roditelja, je odlazak djeteta u vrtić. Često prvi susreti s vrtićem ne prođu onako kako su roditelji zamišljali. Stoga su mogući scenariji da roditelji izlaze iz vrtića tužni što ostavljaju uplakano dijete, uplašeni hoće li se dijete prilagoditi vrtićkom okruženju ili pak zamišljeni jesu li u dobrim rukama ostavili svoje dijete. Ako i Vama sto upitnika lebdi nad glavom, možda Vam neki od ovih savjeta budu korisni.
- Prije polaska u vrtić, možete djetetu kroz priču, igrokaz i slično, predstaviti različite aktivnosti koje ga očekuju u vrtiću.
- Dogovorite s djetetom vrijeme kada dolazite po njega i što ćete raditi nakon što dođe iz vrtića. Pokušajte se pridržavati dogovorenog jer na taj način dijete stječe povjerenje u Vas.
- Budite nježni i topli, a u isto vrijeme kratki s pozdravljenjem djeteta kada ga ostavljate u vrtiću. Tako djetetu dajete do znanja da je u redu da ostane u vrtiću i pojačavate njegov osjećaj sigurnosti u tu odluku.
- Ako se dijete vrati iz vrtića s ružnim iskustvom, razgovarajte s njim o tome i pokažite razumijevanje za problem koji ga muči.
- Dopustite djetetu da sa sobom u vrtić ponese omiljenu igračku radi održavanja osjećaja sigurnosti.
- Postavljajte djetetu pitanja o tome što su radili u vrtiću kako bi pokazali zanimanje za njegove aktivnosti i prijatelje.
- Surađujte s osobljem u vrtiću kako bi dobili adekvatne povratne informacije o ponašanju i funkcioniranju Vašeg djeteta te kako bi ih Vaše dijete što bolje prihvatilo.
- Imajte na umu da dječji plač nije uvijek pokazatelj dječje ugroze, nego je i reakcija na nešto novo u njegovom okruženju. Stoga, pripazite na Vaše reakcije u takvim situacijama jer će dijete, ukoliko je roditelj tjeskoban ili tužan, razviti osjećaj nesigurnosti (Vaša je stabilnost ujedno i sigurnost djeteta).