Međunarodni dan djece žrtava nasilja
Međunarodni dan djece žrtava nasilja
Danas, 4. lipnja obilježavamo Međunarodni dan djece žrtava nasilja.
Kako bismo mogli nešto više reći o nasilju nad djecom, potrebno je definirati što nasilje podrazumijeva.
Nasilje je namjerno korištenje fizičke snage i moći prijetnjom ili akcijom prema samome sebi, prema drugoj osobi, ili prema grupi ljudi ili čitavoj zajednici, što bi moglo rezultirati ili rezultira ozljedom, smrću, psihološkim posljedicama, nerazvijenošću ili deprivacijom (WHO, 2002). Sukladno tome, postoji nekoliko vrsta nasilja.
Kada govorimo o nasilju nad djecom, govorimo o fizičkom, psihičkom (emocionalno) i seksualnom nasilju te zanemarivanju. Prema nekim istraživanjima najčešće se javlja fizičko nasilje, koje se zbog vidljivih rana, ogrebotina i modrica može najlakše i uočiti. Fizičko kažnjavanje djece je učestalo i danas je najrašireniji oblik nasilja nad djecom u svijetu. Emocionalno, odnosno psihičko nasilje je teže prepoznati, no posljedice koje ostavlja jednako su ozbiljne te vidljive su u različitim aspektima djetetovog svakodnevnog funkcioniranja – pojava problema u učenju, teškoća u međuljudskih odnosima, neuobičajenih ponašanja, depresivnog raspoloženja, nezadovoljstva, učestalih somatskih tegoba i sl. Seksualno nasilje podrazumijeva djetetov prisilni ulazak u seksualne aktivnosti, što po dijete može ostaviti razne tjelesne, psihičke, pa i socijalne posljedice, a neke od njih su osjećaj manje vrijednosti, niže samopoštovanje, depresivne i anksiozne smetnje, teškoće u ostvarivanju i održavanju vršnjačkih, bliskih i intimnih odnosa i sl. Osim navedenih oblika nasilja, važno je spomenuti i zanemarivanje, koje se može definirati kao nedostatak odgovarajuće brige i njege odraslih prema djetetu, što također bitno utječe na djetetov normalan fizički i psihički razvoj.
Iako se ozbiljnost ovog problema sve više prepoznaje, razni slučajevi nasilja često nisu prijavljeni ili pak prepoznati kao važni zbog čega bivaju zanemareni. Do ovoga u najvećoj mjeri dolazi zbog samog straha žrtava za prijavom nasilja bilo zbog reakcije zlostavljača, pogotovo ako je riječ o bliskoj osobi, ili pak ljubavi koju osjećaju prema zlostavljaču usprkos njegovu ponašanju.Od iznimne je važnosti znati prepoznati nasilje i pravilno na njega reagirati. Ukoliko vam se dijete povjeri da je izloženo bilo kojem vidu nasilja, bitno ga je saslušati i vjerovati mu te mu dati do znanja da je s vama na sigurnom, te da ste tu za njega ukoliko ima potrebu za razgovorom o istome.
Obilježavanjem Međunarodnog dana djece žrtava nasilja se na još jedan način naglašava važnost zaštite prava djece kao najosjetljivije skupine našeg društva koja trpe razne oblike zlostavljanja, a koja nerijetko potječu iz najbliže okoline (obitelj, vrtić, škola), ali i šire (putem interneta).
Kako bi zaštitili djecu od zlostavljanja potrebno je sustavno provoditi mjere i aktivnosti koje imaju za cilj senzibilizirati društvo o ovoj važnoj temi što je ujedno i jedan od ciljeva Centra Luka Ritz.
Vaš Centar Luka Ritz