Korona i potres – kako brinuti o sebi?
Kako brinuti o sebi i sačuvati svoje mentalno zdravlje nakon potresa? I to potresa u kombinaciji s koronavirusom?
Kada nas zatrese potres, protreseni su i naši osjećaji i misli. Osjećati se uznemireno, nesigurno, preplašeno i zbunjeno posve je normalno i očekivano i ono što je najvažnije da imamo na umu – događa se svima! U svemu ovome nisi sam/a!
No kada se i uznemirimo svakako je važno:
- Duboko udahnuti i vježbati duboko disanje.
To možemo tako da zrak udišemo kroz nos pritom brojeći do 4. Potom zrak zadržati 7 sekundi, a zatim izdahnuti kroz usta brojeći do 8. Ovu vježbu ponavljamo barem pet puta ili onoliko puta koliko je potrebno.
- Tražiti i pružati podršku!
Okruži se članovima svoje obitelji, prijateljima, susjedima, bližnjima. S obzirom na aktualnu situaciju s korona virusom, navedeno je znatno teže moguće, stoga nastoji biti sa svojim ukućanima, poštujući sve propisane mjere socijalnog kontakta i udaljenosti, dok kontakt s prijateljima i drugima ostvaruj preko telefona i drugih digitalnih mreža.
Razgovaraj o onome što se dogodilo, podijeli svoje iskustvo s drugima – kako je to utjecalo na tebe, tvoju rutinu i svakodnevnicu, na tvoje bližnje, kako se ti osjećaš zbog toga. Teret može postati lakši, kada ga podijelimo.
- Informirati se – razumno i kritički!
Informacije preuzimaj od provjerenog izvora!
Nastoj odabrati jedan do dva izvora informacija, koje ćeš kontinuirano pratiti. Poveći broj različitih, često neprovjerenih i netočnih informacija, dovodi do konfuzije.
- Tvoja svakodnevnica je bila i ostala važna!
Pokušaj ponovno uspostaviti svoju svakodnevnu rutinu, što je prije moguće.
To možeš kroz ponovno praćenje serija koje redovito gledaš, pripremanju obroka kako si to i prije činio, pijenjem kave ili čaja baš onako kako voliš, odrađivanje uobičajenih kućanskih poslova i slične svakodnevne navike i obaveze.
Rutine možda djeluju dosadano, ali u ovo vrijeme naglašenih nestabilnosti i neizvjesnosti nam pomažu dajući nam stabilnost i sigurnost.
- Ne zanemaruj svoje osjećaje, tu su s razlogom, govore ti što ti treba!
Slobodno pusti da čuješ svoje misli i osjećaje koji ti se javljaju. Oni su potpuno normalni i u redu je da ih imaš takve kakvi jesu.
Reci ih naglas, zaplači, ako ti se plače, reci da si ljut zbog svega, ako se tako osjećaš. Podijeli ih s drugima, time može biti lakše i tebi i drugima, koji se možda boje reći kako im je, jer misle da su u tome sami.
Pokušaj napraviti nešto pozitivno, a što ti omogućuje povratak osjećaja kontrole – pomozi starijima i nemoćnima, ako im treba odlazak u dućan, za svoj ulaz napravi podsjetnik smjernica kojih se sada moramo svi držati, i slično. Naravno, to čini brinući i o sebi – drži potrebnu distancu i koristi zaštitnu opremu i sredstva koji ti pomažu u održavanju tvog zdravlja!
I posljednje, ali svakako ne manje bitno: Brini o svojim osnovnim potrebama!
- Spavaj redovito.
- Ne preskači obroke.
- Unosi što više tekućine.
Tvoj Centar Luka Ritz