Kad nam san dođe na oči…
Danas ćemo pisati o snovima.?
Što su to snovi i zašto sanjamo?
Prema definiciji Hrvatske enciklopedije (2021) san je više ili manje povezan niz doživljaja koji se javljaju tijekom spavanja. Ovi doživljaji nastaju kao spoj impulsa koje stanice u moždanom deblu šalju u pojedina područja moždane kore. Te razne avanture mogu biti ugodne i zabavne, no isto tako zastrašujuće pa čak i nelogične. Tijekom spavanja možete se pronaći u situaciji gdje se bez briga opuštate na pješčanoj plaži, no isto tako i u uznemirujućoj situaciji gdje bježite od čudovišta iz ormara.
O kakvoj god situaciji bila riječ možemo biti sigurni da ih svi „proživljavamo“. Iako se s činjenicom da svi sanjamo ne bi svatko složio, morali bismo ga ispraviti. Naime, sanjanje kao proces se odvija tijekom spavanja, točnije, tijekom njegove REM faze. Ona traje od 15 do 20 minuta, te kroz noć sveukupno sanjamo oko dva sata.
Kako onda da se neki snova ne sjećaju?
Riječ je o tome da ćemo se sna sjećati ako se probudimo za vrijeme REM faze, odnosno, ako od te faze prođe samo pet minuta, sjećanje će biti maglovito, a već 10 minuta nakon sjećanja neće biti.
Konkretnog odgovora na pitanje zašto sanjamo, nema, jer sanjanje još uvijek predstavlja veliku dilemu za znanstvenike. Mnogi tvrde da određeni razlog ne postoji, drugi potom vjeruju da su nam snovi potrebni za zdrav život, a pobornici psihoanalize snove pripisuju našoj podsvijesti kao rezultate naših potisnutih misli i želja.
Koji god razlog bio možemo se složiti da snovi mogu predstavljati svojevrsni bijeg od stvarnosti, no kako bismo riješili probleme i suočili se s istinom potrebno je da prestanemo bježati.?
Centar Luka Ritz