Djeca i kućanski poslovi
Brisanje prašine, usisavanje, slaganje odjeće, pospremanje igračaka, peglanje, bacanje smeća, pranje prozora, priprema obroka… Ah, ti kućanski poslovi… Kao da im nikada nema kraja. Čini se kako većini nisu baš dragi, ali ih ipak obavljamo (neke s više ili manje entuzijazma). Naravno, uvijek je lakše ako u tome sudjeluje cijela obitelj pa se posao rasporedi na više članova koji obavljaju manje kućanske zadatke, nego kada jedan član sve obavlja sam. A i sjetite se one pjesmice “kad se male ruke slože…sve se može, sve se može”. Još i ako pustite neku dobru mjuzu, kućanski poslovi mogu biti i zabavni.
Neki roditelji djecu odmalena uključuju u kućanske poslove, što je dobro, no važno je da ti mali, ali važni kućanski poslovi budu primjereni dobi i mogućnostima djeteta. Pritom mu je važno dati jasnu uputu i prethodno mu pokazati kako se određeni kućanski posao obavlja, a prema potrebi mu i pomoći te ga povremeno “imati na oku”, ohrabrivati, ali i pohvaliti na kraju. Kroz pomaganje u kućanstvu, djeca se uče odgovornosti, pomaganju drugima, samostalnosti, a kada su svi članovi obitelji uključeni u “radne akcije” i većoj povezanosti s obitelji.
Psihijatrica i pedagoginja Maria Montessori, koja je osmislila odgojne metode Montessori, zagovarala je ideju da djeca više uče iz onoga što rade, nego iz onoga o čemu slušaju, te da im je urođeno da žele biti potrebni i od pomoći, uz temeljnu ideju: „Pomozi mi da učinim sam/a“. Smatrala je da sposobnosti koje djeca steknu u ranom djetinjstvu imaju važnu ulogu u razvijanju poduzetnog, uravnoteženog i kompetentnog ponašanja. A kakve to sve veze ima s kućanskim poslovima? Eee, pa, između ostalog, Maria Montessori osmislila je tablicu kućanskih poslova koje je smatrala da su primjereni određenoj dječjoj dobi, a koje uz pomoć odrasle osobe, ona mogu samostalno odraditi. Dio tih kućanskih poslova, ali i nekih drugih koje djeca mogu obavljati sukladno dobi, POGLEDAJTE OVDJE.
Uživajte u zajedničkom obavljanju kućanskih poslova!?
Vaš Centar Luka Ritz